ACM graduates 256 during spring session | Education

CUMBERLAND —  Allegany College of Maryland recognized 256 graduates at the conclusion of the recent spring session. They earned 265 associate degrees and 38 certificates. Members of ACM’s 2022 class and the degree or certificate they received are listed below according to state and place of residence. Unless noted otherwise, the awards refer to degrees.

District of Columbia

Romello Davis, Sociology Area of Concentration.

Delaware

Laurel — Christine C. Smith, Nursing.

Florida

Miami Beach — Roberto Fernandez, General Studies.

Kentucky

Mayfield — Payton Nicholle Chronister, Psychology Area of Concentration.

Maryland

Accident — Kasey Drummond, Dental Hygiene; Mary Ann Elizabeth Roberts, Nursing.

Baltimore — Antonio Matthews, Culinary Arts, Hospitality Management – Event Management; Kabanga M. Nseya, General Studies.

Barton — McKenna Hope Bowman, General Studies, Teacher Education – Elementary Area of Concentration, Teacher Education – Secondary Area of Concentration.

Berwyn Heights — Mary Grace A. Rieg, Dental Hygiene.

Bowie — Noelle Jean Woods, Dental Hygiene.

Burtonsville — Jennifer Nornoo, Nursing.

Capitol Heights — Shayla Chichester, General Studies.

Charlotte Hall — Jessica T. Underwood, Dental Hygiene.

Clinton — Dyamond Bailey-Frazier, Nursing.

Corriganville — Hemi Miller, Automotive Technology.

Cresaptown — Noah T. Peterson, Computer Technology — Programming Area of Concentration, Computer Technology — Web Development Area of Concentration.

Cumberland — Madison Adams, Respiratory Therapist; Abigail Aguila, General Studies; Jenna Nicole Bennett, General Studies, Teacher Education — Early Childhood Area of Concentration; Teacher Education — Secondary Area of Concentration; Kylee E. Bevan, Medical Assistant; Jodi Lynn Brashear, Nursing; Devann Faith Cowden, General Studies, Teacher Education — Early Childhood Area of Concentration; Ruth Marjorie DeCesaris, Medical Administrative Assistant – Medical Coding & Billing Certificate; Kelsey Dressman, General Studies; Benjamin Scott Duckworth — Computer Technology — Programming Area of Concentration, Computer Technology — Web Development Area; Angel Everly, Medical Assistant; Chloe Fost, Nursing; Jessica Ann Garrison, Medical Assistant; Selia Gaye, Respiratory Therapist; Jessica A. Gollehon, Massage Therapy; Gwendolyn Gurtler, General Studies, Teacher Education — Early Childhood Area of Concentration, Teacher Education — Secondary Area of Concentration; Nikita Courtney Hall, Human Service Associate; Kylee Jade Hamilton, Respiratory Therapist; Jebual Hardman, Exercise Science, Health/Physical Education Area of Concentration; Sadie R. Harvey, Nursing; Samantha A. Herring, Medical Administrative Assistant — Medical Coding & Billing Certificate; Corey Avery Hillegass, Cybersecurity Certificate; Ethan Hoppert, Computer Technology – Cybersecurity Area of Concentration; April Marie Huckabay Yeager, Massage Therapy; Dezmon Johnson, Business Accounting Area of Concentration; Madison Kirkpatrick, General Studies; Richard Lewis, Computer Technology – Cybersecurity Area of Concentration; Katelyn M. McKinney, General Studies; Alexandria Moran, Business Marketing and Sales, General Studies; Alexander Murphy, Automotive Technology; Logan O’Neal, Nursing; Mackenzie Marie Rapson, Medical Assistant; Alina Mathews, Respiratory Therapist; Joshua Rothe, Cybersecurity Certificate; Rachael Louise Rothe, Nursing; Jessica Schiver, General Studies; Jaden Shockey, General Studies; Corey Brock Smith, Massage Therapy; Mike Spataro, Criminal Justice; Mike Spyaro, Criminal Justice – Transfer Area of Concentration; Joseph J. Talley, Business Administration; Grace M. Twigg, General Studies, Teacher Education – Early Childhood Area of Concentration, Teacher Education — Secondary Area of Concentration; Keri Lane Twigg, Business Administration; Haoyu Wang, General Studies; Linda K. Wariner, Addictions Certificate, Human Service Associate; Christian Scott Welch, Criminal Justice Area of Concentration; Logan Joseph Whetzel, Business Management; Alyssia Renae Whitacre, General Studies; Cooper Winters, Computer Technology – Programming Area of Concentration; Jaiden Makenna Woodson, Medical Assistant; Cheyenne Elizabeth Wright, Medical Laboratory Technology – Biotechnology Certificate, Medical Laboratory Technology; Aisa N. Wrights, General Studies; Jordyn Johnson, Cybersecurity Certificate; Nathanael McTaggart, Psychology Area of Concentration; Alexa Moore, General Studies; Vivek Purhoit, General Studies; Bradley William VanHorn, Art; Peyton Wolfe, Business Marketing and Sales, Jacob I. Rummer, General Studies; Rachel Zimmerman, Medical Administrative Assistant — Medical Coding & Billing Certificate.

Ellerslie — Kayli Elizabeth King, Respiratory Therapist.

Flintstone — Faith H. Myers, Psychology Area of Concentration, Sociology Area of Concentration.

Fort Washington — Payton Alexander Love, General Studies.

Frederick — John Dhima, General Studies; Thomas Fogle , General Studies; Schandrena Jordan, Nursing.

Friendsville — Christi Lee Knox, Nursing.

Frostburg — Amber Rae Betz, Psychology Area of Concentration, Sociology Area of Concentration; Salee Stewart Blank, Nursing; Misti Sue Carter, Medical Administrative Assistant; Medical Administrative Assistant – Medical Coding & Billing Certificate; Hannah N. Clark, Medical Assistant; Paige Marie Dugan, Exercise Science, Health/Physical Education Area of Concentration; Heather R. Emerick, Medical Assistant; Loraina Brook Engle, Medical Assistant; Lexi Marie Friend, General Studies; Jewel Von Herndon, General Studies, Respiratory Therapist; Jennifer Houck, Medical Assistant; David M. Johnson, Automotive Technology Certificate; Alexis Kastell, Sociology; Jessyca Laine Kimble, Applied Technical Studies; Dylan McKenzie, Applied Technical Studies; Karissa L Pumphrey, Nursing; Ethan Pusey, Computer Technology — Cybersecurity Area of Concentration; Layton Hadley Sagal, General Studies; Devon Spiker, Business Accounting Area of Concentration; Yeside Esther Ebunoluwa Sowoolu, Nursing; Kayla Staggs, Addictions Certificate, Human Service Associate; Krystal Renae Tasker, Medical Assistant; Jacob Michael Wilson, Computer Technology – Cybersecurity Area of Concentration, Maddison Lynn Wilson, Nursing; Courtney Grace Yaeger, Psychology Area of Concentration.

Gaithersburg — Steven Ukiteyedi, Business Administration.

Germantown — Richard Irakoze, Multimedia Technology.

Grantsville — Lauren Paige Lowery, Nursing; Mackenzie Joy Tice, Nursing; Beverly Lou Wilburn, Phlebotomy/Lab Assistant.

Greensboro — Kevynn Breanna Bishop, Dental Hygiene.

Hagerstown — Elizabeth Louise Anderson, Massage Therapy; Lauren Alexis Armstrong, Nursing.

Hampstead — Alisha Lee Hall, Dental Hygiene; Adam Lockhart, Forest Technology.

Hancock — Chloe Grace Puffenberger, Culinary Arts; Kyla Brianne Smith, General Studies, Teacher Education – Early Childhood Area of Concentration, Teacher Education – Secondary Area of Concentration.

Hyattsville — Zakiyah Felder, Human Service Associate.

Keedysville — Dylan Michael Lang, Forest Technology.

La Plata — Hannah Grace Michael, Nursing.

LaVale — Ian Dorsey, Culinary Arts; Jack Glisan, General Studies; Andrew Bailee Kimble, Automotive Technology; Denise M. Phillips, Applied Technical Studies; Steven Francis Resh, Automotive Technology; Hannah Reynard, Practical Nurse; Madison E. Stevens, Respiratory Therapist; Rebekah Wormack, Medical Laboratory Technology.

Little Orleans — Cora Lyne Keefer, General Studies, Teacher Education – Early Childhood Area of Concentration, Teacher Education – Secondary Area of Concentration; Annette Ritter, Addictions Certificate, Human Service Associate, Jacob Edward Rowe, Nursing.

Lonaconing — Samantha Noelle Donaldson, Hospitality Management – Event Management; Jaden Marie Elkins, Pharmacy Technician; Lily Marie Johnson, Psychology Area of Concentration.

Midlothian — Haley Vega, Human Service Associate.

Mount Savage — Tyler Bryant, Automotive Technology Certificate; Emily Rose Keller, General Studies; Gabrielle Ranker, Medical Administrative Assistant — Medical Coding & Billing Certificate, Medical Administrative Assistant; Brooke Elizabeth Riley, Medical Administrative Assistant, Medical Administrative Assistant — Medical Coding & Billing Certificate.

Oldtown — Alexis Arden Appel, General Studies; Tasha Herndon, Phlebotomy/Lab Assistant; Zachary Miller, Computer Technology – Cybersecurity Area of Concentration, Computer Technology – Technical Support Area of Concentration.

Rawlings — Ryan Matthew Hagelin, General Studies, Teacher Education – Secondary Area of Concentration; Nikki Winner, Medical Administrative Assistant.

Rockville — Javier Alberto Garcia, Nursing.

Rosedale — Alison Sinclair, Nursing.

Saint Inigoes — Sara Marie Fenhagen, Dental Hygiene.

Sparks — Wilhelm C Helfrich II, Automotive Technology, Automotive Technology Certificate.

Sykesville — Mitchell Thomas Bowman, Nursing.

Walkersville — Daniel Jon Hickle, Forest Technology.

Westernport — Kassja Ivanna Dimmick, Dental Hygiene, General Studies; Ryan Matthew Householder, General Studies; Tristan M Sharon, Forest Technology; Brianna Renee Taylor, General Studies; Breanne White, Nursing.

Westminster — Rachel Pauline Holl, Nursing.

Mississippi

Sardis — Haley Vega, Addictions Certificate; Kathriene McGuire, Applied Technical Studies.

New Jersey

Newark — Raphael Castillo, Criminal Justice — Transfer Area of Concentration.

New York

Bronx — Brandon Gomez, General Studies.

Pennsylvania

Altoona — Tina Marie Pastorelli, Respiratory Therapist.

Bedford — Amy Boors, Medical Laboratory Technician; Sidney Lyn Rose Bonanni, Nursing; Cody A. Brubaker, Computer Technology — Cybersecurity Area of Concentration; Landon Defibaugh, Psychology Area of Concentration; Faith O. Diehl, General Studies; Olivia Kagarise, General Studies; Jazlyn Angel-Skye Logue, General Studies; Hannah Rinehart, Medical Administrative Assistant, Medical Administrative Assistant — Medical Coding & Billing Certificate; Bianca Carmo Santos, Respiratory Therapist; Clarece Smith, Applied Technical Studies, General Studies Certificate; Brooke Elise Weaverling, Nursing; Alexandria Whitfield, Automotive Technology Certificate; Heidi R Zembower, Legal Studies Certificate, Legal Studies.

Breezewood — Katelynne Eileen Curtis, Medical Administrative Assistant — Medical Coding & Billing Certificate.

Burnt Cabins — Kasey Lee Brown, General Studies, Sociology Area of Concentration.

Carrolltown — Kelly A. Harrison, Dental Hygiene; Lauryn Leigh Maykovich, Dental Hygiene.

Clearville — Wyatt T. Yokum, Hospitality Management — Hotel/Restaurant Management Area of Concentration.

Confluence — Alverda Christina McClintock, Nursing.

Everett — Kelly Dawn Barkman, Nursing; Kassidy Ann Clark, Medical Assistant; Lee Clive Cogan, Computer Technology — Programming Area of Concentration; Kasandra Faulkner , Psychology Area of Concentration; Hallie Hillegass, General Studies; Ryan Kisner, Computer Technology — Secure Computing and Information Systems; Madison Turner, General Studies.

Fairhope — Michelle Lee Bonadio, Medical Assistant; Elizabeth A. Emerick, Psychology Area of Concentration.

Fayetteville — Ariel E. Ulrich, Nursing.

Hopewell — Alexander Douglas Smith, Nursing.

Hyndman — Grace Virginia Cooper, Human Service Associate; Riley Darnell McCoy, Respiratory Therapist; Sherry Neff, Addictions Certificate, Human Service Associate; Liala M Ranker, Medical Administrative Assistant, Medical Administrative Assistant — Medical Coding & Billing Certificate.

Johnstown — Mustafa Aknan, Computer Science — Secure Computing and Information Systems.

Manns Choice — Brittany Smith, Addictions Certificate, Human Service Associate.

Martinsburg — Jacob F. Wagner, Criminal Justice.

McConnellsburg — Garrett Hunter Danfelt, Business Management; Cortney G. Mellott, Dental Hygiene.

Meyersdale — Bria Arnold, General Studies; Daniel Timothy Foster, Multimedia Technology; Kaley Nicole Holler, Criminal Justice; Michelle Joy Kimble, Applied Technical Studies.

Montrose — Julie Lynne Kerr, Nursing.

Mount Union — Monica Barbara Rosensteel, Nursing.

New Paris — Nichole L Claar, Nursing.

Roaring Spring — Sophie Fay Snyder, Multimedia Technology.

Salisbury — Riley Paige Easton, General Studies, Teacher Education — Elementary Area of Concentration, Teacher Education — Secondary Area of Concentration; John Thomas Maust, Criminal Justice.

Saxton — Keirsten Park, Legal Studies, Legal Studies certificate; Paige Taylor, Business Administration.

Schellsburg — Hannah Paige Smith, Business Management; Jordan Waud, Business Administration.

Waynesboro — Bobbi Kimple, Nursing; Shayla Jo Murray, Dental Hygiene.

Texas

Amarillo — Michelle Hill, Nursing.

Angleton — Melissa Jayne Franks, Nursing.

Bay City — Shelly Evette Constancio, Nursing.

Garland — Janet Jepchirchir Kendra Kimuge, Nursing.

Gatesville — Patricia Ellen Martin, Nursing.

Houston — Raquel Fuentes, Nursing; Karen V. Yanez, Nursing.

Joshua — Brittney Jetton, Nursing.

Mansfield — Barbara Ann Pipkin, Nursing.

Melissa — Faith W. Kago, Nursing.

Rio Vista — Ashley Lynn Lawrence, Nursing.

Virginia

Front Royal — Diamond Robair, Culinary Arts — Baking Essentials.

Norfolk — Marina Gardner, Nursing.

Rockingham — Aubree Faith Morris, Nursing.

Stafford — Ryan Butler, General Studies., Teacher Education – Early Childhood Area of Concentration, Teacher Education – Secondary Area of Concentration.

West Virginia

Augusta — Savannah B. Kangas, Respiratory Therapist.

Berkeley Springs — Morgan Elizabeth Ambrose, Dental Hygiene; Josie Lynn Ganoe, Dental Hygiene; Cheyenne Nicole Hiles, Dental Hygiene.

Capon Bridge — Kayla Marie See, Dental Hygiene.

Fisher — Courtney F. Crider, Dental Hygiene

Fort Ashby — Cody Monroe, Cybersecurity Certificate; Shannon Nicole Stanton, Respiratory Therapist; Katie Wilson, Nursing.

Green Spring — Jessica Rana Riggleman, Dental Hygiene.

High View — Hanna Dunham, Medical Laboratory Technician.

Keyser — Amy Jo Bush, Nursing; Brittany L Riley, General Studies; Tawnisha Thomas, Addictions Certificate, Human Service Associate.

Moorefield — Natasha B. Saville, Respiratory Therapist.

New Creek — Dana Watts, Nursing.

Petersburg — Brianna Dawn Bell, Respiratory Therapist; Bianca Marie Wingard, Multimedia Technology.

Ridgeley — Jocelyn L. Darrah, Phlebotomy/Lab Assistant; Megan Logsdon, Medical Administrative Assistant; Logan Matthew Nesmith, Nursing; Kaitlyn Rowland, Nursing; Allison Grace Zornes, Dental Hygiene.

Springfield — Samuel Readd, Automotive Technology.

Yellow Spring — Jessica Zerfoss, General Studies.



Source

Leave a Reply

Your email address will not be published.